A modell-alapú definíció (MBD) során az alkatrészek, összeállítások, termékek gyártásához és ellenőrzéséhez szükséges információkat a 3D-s CAD modellekben dokumentálják, szemben a hagyományos 2D gyártási rajzokkal. (Megjegyzendő, hogy az ASME Y14.47, Model Organization Practices szerint az MBD „egy annotált modell a hozzá kapcsolódó adatokkal, amelyek a terméket olyan módon határozzák meg, hogy az hatékonyan használható legyen rajz dokumentáció nélkül.”)
Ha nem használja a modell-alapú definíciót (MBD), akkor a piac más cégei, akik használják, versenyelőnyre tesznek szert. A modell-alapú definícióról elmondható, egy bevált módszer és egy folyamatosan erősödő trend, amely segítségével a vállalatok csökkenteni tudják a költségeket és a piacra jutási időt, miközben javítják a termék minőségét. Az alábbiak bemutatják az MBD előnyeit, a bevezetési folyamatot, az MBD által használt műszaki adatcsomagokat, a modell-alapú vállalat (MBE) módszert, valamint azt, hogy a Creo miként támogathatja az MBD használatára irányuló törekvéseit.
A modell-alapú definíció (MBD) előnyei
Az MBD számos előnyt nyújt a termékfejlesztési folyamat során. Néhány valós példa a teljesítményjavulásra:
- Jabil: 400%-kal növelte a projektek számát
- Vaillant: 53%-kal javította az első átmeneti hozamot
- MBDA Missile Systems: 42%-kal gyorsabb termékfejlesztést ért el
- Nidec: 40%-kal csökkentette a gyenge minőségű termékekből fakadó költségeit
- Volkswagen: 25%-kal csökkentette a tervezéstől gyártásig eltelt időt
Az MBD hatékonyabb, mint a hagyományos 2D-rajzolási módszer, mert a CAD modellben található 3D annotációk szemantikusak. Ez azt jelenti, hogy a számítógéppel támogatott gyártás (CAM) és a koordináta mérőgépek (CMM) szoftverei megértik, mit jelentenek az annotációk, és ami még fontosabb, hogy melyik geometriai referenciákra vonatkoznak. Ez kiküszöböli a szükségtelen adatfordítást vagy átiratot, és az alábbi előnyökkel jár:
- Felgyorsítja a tervezés-gyártás-ellenőrzés ciklust
- Csökkenti a hibákat és a gyenge minőség költségeit (COPQ)
- A csapatok növelik termelékenységüket és hatékonyságukat
A 2D rajzoktól a modell-alapú definícióig (MBD)
Sok vállalat még mindig rajz alapú. Készítenek egy 3D modellt, majd egy 2D gyártási rajzot, amit PDF formátumban osztanak meg az ellátási lánc résztvevőivel. Azonban a mérnöki szervezetek óriási előnyöket és megtakarításokat érhetnek el, ha megszüntetik a rajzokat, és átváltanak egy olyan módszerre, ahol a 3D modellt használják fel gyártáshoz. Ez azt jelenti, hogy a termék- és gyártási információkat (PMI) közvetlenül a 3D modellben rögzítik, például:
- Méretek és lineáris tűrések
- Geometriai tűrések, Bázisok
- Megjegyzések
- Szimbólumok
- Felületi érdesség
- Táblázatok, mint például tételszám, revízió és anyagjegyzék (BOM)
Az MBD szabványait az ASME Y14.41-2019, az ISO 16792:2021 és a MIL-STD-31000B tartalmazza.
A modell-alapú definíció (MBD) bevezetése
Ha a CAD felhasználók már tudják, hogyan kell 2D rajzokat készíteni, akkor az MBD-re való átállás nem jelenthet gondot. Sok szervezetben kevesebb, mint egy óra alatt el tudják kezdeni a mérnökök és a tervezők az MBD használatát. Nem kell teljes mértékben átalakítani a vállalatot az MBD előnyeinek megtapasztalásához. Az MBD-technikák használatát kísérleti jelleggel egyetlen fejlesztési projektben is el lehet kezdeni, ez pedig a fejlesztési idő, a költségek és a minőség terén szinte azonnali előnyökkel jár.
Az MBD fő elemei a CAD modellben:
- Annotációs síkok: Meghatározzák a modellben elhelyezendő információk elhelyezését és orientációját
- 3D annotációk: A PMI számára
- Kombinált nézetek: A 3D modell és információk jó átláthatóságának biztosítására
A kombinált nézetek tartalmazzák:
- Egyszerűsített reprezentációk: Szabályozzák, hogy mely összetevők láthatók egy összeállításban
- Keresztmetszetek: Lehetővé teszik az alkatrészek belsejének megtekintését
- Robbantott nézet: Megmutatják, hogyan épül fel az összeállítás
- Megjelenési állapotok: Különböző színek és textúrák megjelenítése az alkatrészekhez. Ez hasznos lehet a gyártási vagy szerelési lépések magyarázatakor
- Stílusállapotok: Különböző komponensek megjelenítése drótváz, takart vonal, nem takart vonal, árnyékolt vagy átlátszó formában. A különböző stílusok konfigurálása a különböző komponensekhez javítja a felhasználók vizualizációját.
Műszaki Adatcsomag (TDP)
Egy gyakori tévhit, hogy az MBD „rajz nélküli” vagy „papírmentes”. Ezzel szemben a modell-alapú definíció azt jelenti, hogy a rajz már nem az elsődleges igazságforrás. Azonban van lehetőség rajz készítésére, ha az ellátási lánc igényli. A modell-alapú definíció a PDF helyett Műszaki Adatcsomagat (TDP) használ. Ez egy elektronikus fájlkészlet, amely következőket tartalmazhatja:
- A modell natív Creo Parametric formátumban vagy CAD-semleges STEP AP242 formátumban
- Anyagjegyzék (BOM)
- Követelmények és specifikációk
- Elektronikai és kábeltervek
- Szoftverdokumentáció
- Ellenőrzési (First Article Inspection) lapok és egyéb minőségi dokumentációk
Ezáltal a Műszaki Adatcsomag (TDP) lesz a központi adatforrás a mérnöki munkához.
A Moldell-Alapú Vállalat (MBE) felé vezető út
A modell-alapú definíció (MBD) bevezetése után a vállalatok, továbbléphetnek a Modell-alapú Vállalat (MBE) irányába. Ez egy olyan termékfejlesztési szervezetet jelent, amely az MBD-t a mérnöki osztályon túl a gyártásba, a belső és külső ellátási láncba, a minőségbiztosításba, a szolgáltatásba is bevezeti. Az MBE elérése optimalizálja és egyszerűsíti az alapvető folyamatokat, lehetővé téve a maximális hatékonyság és profit elérését.
Folyamatos innováció a Creo-val
A PTC minden új verzió kiadásakor jelentős energiát fektet a Creo MBD funkcióinak és munkafolyamatainak fejlesztésébe. A legújabb fejlesztések közé tartoznak:
- Táblázatok, amelyek manuálisan hozhatók létre egy Creo táblázattal vagy Excelből importálva
- Általános tűrések (GPT), amelyek minden olyan felületre vonatkoznak, amelynek geometriai jellemzői nincsenek kifejezetten meghatározva. A GPT automatikusan összegyűjti az összes szemantikai referenciát, lehetővé téve a felhasználó számára, hogy a GD&T-re koncentráljon, amely kritikus a biztonság, a minőség és a teljesítmény szempontjából
- Szabványoknak való megfelelés az ASME Y14.5, ISO 1101, ISO 22081, ISO 13715 és ISO 21204 szerint
- Egyszerűsített munkafolyamatok a szimbólumok és felületi kikészítések elhelyezésére és szerkesztésére
- Összeszerelési támogatás a GD&T tanácsadón belül
Kezdje el használni a modell-alapú definíciót
Az MBD egyszerűsíti a termékfejlesztési munkafolyamatot, mivel olyan tartalmat hoz létre, amelyet a gyártásban, az ellátási láncban, a készletgazdálkodásban és az egész vállalkozásban fel lehet használni.
Készen áll arra, hogy javítsa a hatékonyságát és kihasználja az MBD előnyeit? Ha igen, töltse le a PTC díjmentes eBook-ját, amely bemutatja, hogyan alkalmazhat hatékonyabb folyamatokat a versenyelőny érdekében.