A Microsoft Enterprise Mobility Suite, azaz EMS termékcsomagja már nem cseng ismeretlen szóként a fülekben, azonban még sokan nem ismerik igazán, mit is foglal magába ez a csomag.
A megoldás része az Azure Active Directory Premium, az Azure Rights Management Services(RMS) és a Microsoft Intune, ami így egyben sokáig csak az Enterprise Agreement feltételek mellett, azaz nagy tételben vásárló ügyfeleknek volt elérhető. Azonban bő fél évvel ezelőtt a Microsoft bejelentette, hogy az EMS–hez az Open License Program keretén belül is hozzá lehet jutni. Ez azt jelenti, hogy a jellemzően kevesebb gépre licencet vásároló kis- és középvállalatok is jelentős kedvezménnyel tudnak majd előfizetni a csomag mindhárom elemére.
Az EMS három, a mobilitás számára fontos komponenst tartalmaz.
1. Azure Active Directory Premium
Lehetővé teszi a hibrid identitáskezelést. A helyi adatközpontunkban futó Windows Server Active Directory és az Azure Active Directory szinkronban tartásával lehetővé válik a felhő alapú rendszerek (Office 365, Microsoft Intune) helyi tartományi jogosultságokkal történő elérése, valamint egyszeri bejelentkezés (SSO) kialakítása. Az Azure Active Directory Premium verziójával olyan rendkívül hasznos funkciókhoz kapunk hozzáférést, mint
- a felhasználónként engedélyezhető Multi-Factor Authentication (MFA) szolgáltatás,
- a felhő alapú, önkiszolgáló portálon elvégezhető jelszóváltoztatás,
- valamint a kétirányú Directory szinkronizáció.
2. Microsoft Intune
A Microsoft Intune egy felhőben futó, mobil eszköz és mobil alkalmazás menedzsment megoldás, amely lehetővé teszi akár munkaállomások kezelését is. Használatával lehetőséget nyújt egy egyszerű egykonzolos menedzsmentre csak a felhőből, vagy opcionálisan egy meglévő System Center Configuration Manager (SCCM) infrastruktúrába integrálva. Támogatja a három fő mobilplatformot: iOS, Android, Windows Phone.
3. Microsoft Azure Rights Management
Csak felhő alapú kialakítás (Standalone Intune)
Ebben az esetben a felhőben létrejött Intune alkalmazás webes felületén keresztül tudjuk menedzselni a felhasználói eszközöket. Ilyenkor nincs semmilyen kapcsolat az On-Premisekörnyezetünkben futó SCCM szerverrel, a két rendszer egymástól teljesen függetlenül látja el a saját funkcióit. Előnye az egyszerűbb kialakítás és a független architektúra.
Hibrid kialakítás (Intune + SCCM)
Hibrid kialakítás esetén már egy meglevő SCCM rendszerhez integráljuk az Intune-t, ekkor a központi menedzsmentet az SCCM látja el. A hibrid rendszer előnyeként fontos megemlíteni az egységes adminisztrációs konzolt, az egységes felhasználói fiókok használatát és az ehhez kapcsolódó kiterjesztett riportolásilehetőségeket.