1. Az álom
IT szakemberek gyakran álmodnak olyan világról, ahol
- gyors és egyszerű a beszerzés,
- minden kompatibilis egymással,
- a szerver dokumentációk pont az ő rendszerükről szólnak,
- nincsenek teljesítmény problémák, VPS esetén sem
- hosszú az életciklus,
- és még rugalmas is.
Ilyenkor valójában az Cisco UCS Miniről és a FlexPod Express –ről álmodnak.
2. Álomból valóság
2.1 A dilemmák
Egy megbízható szerverkörnyezet beszerzése és felépítése rengeteg időt el tud venni a jól képzett IT szakemberektől. Processzorok, portok, slot -ok kiválasztása, sávszélesség, adattárolás, redundancia. És szerver vásárlás közben gyakran egy kis árelőny megszerzését drágán megfizetjük az üzembe helyezés során. Sokan emiatt egyetlen gyártótól szereznek be mindent, a kompatibilitásban bízva.
Ennek két nagy hátránya van:
- A gyártó magasan tarthatja az árait.
- Nem tudjuk mindenből a legjobbat megvenni.
A szerver vásárlás után, ha már kész a rendszerünk és minden szépen megy, akkor jönnek az új igények, új alkalmazások, új paraméterek mondjuk:
- felhőbe,
- otthonról,
- tabletről,
- gyorsabban,
- máshogy.
Hozzá kell szoknunk, hogy a változás folyamatosan jelen van az IT életében.
2.2 A FlexPod Express, amit megálmodtunk
A dilemmákra ketten adták meg a választ közösen: Cisco és Netapp. Olyan közös fejlesztést indítottak el néhány éve, melynek eredményeként egyedi igényekhez igazodó, mégis előre kidolgozott és letesztelt komplett adatközponti infrastruktúrát építhetünk egyszerűen.
Ennek a neve: FlexPod.
2.2.1 Egyszerű beszerzés
Elkerülhető a részletekbe menő hosszas méretezés és a paraméterek vizsgálata valamint annak elemzése, hogy vajon milyen konstellációban tudják, vagy nem tudják teljesíteni az eszközök a saját specifikációjukat. Helyette alkalmazás szintű paramétereket kell megadni, például:
- Felhasználók száma
- Tranzakció mennyiség
- Adatmennyiség
- stb.
Ezek alapján a Kontron szakemberei (háttérben a Cisco és Netapp teljes szaktudásával) megmondják milyen Cisco UCS és milyen Netapp konfigurációra van szükség.
2.2.2 Kompatibilitás
Csak olyan szerver konfigurációk kerülnek ki FlexPod-ként, amelyeket a gyártói laboratóriumokban alkalmazás szintig leteszteltek. Validated design a nevük ezeknek az előre kipróbált konfigurációknak.
2.2.3 Dokumentáció
Az előre letesztelt szerver konfigurációkat ellátják dokumentációval is. Ezek egyrészt a tervezési és bővítési elveket fektetik le, másrészt lépésről lépésre (parancs szinten) leírják a rendszerintegráció lépéseit.
2.2.4 Teljesítmény
A gyártó méretezésből adódóan biztosan optimális teljesítmény ad majd a konfiguráció. Ha igényeink idővel túlnyúlnának az eredetileg tervezett kereteken, akkor a rugalmas bővítési lehetőségeknek köszönhetően könnyen az új igényekhez igazíthatjuk a rendszert.
2.2.5 Hosszú életciklus
Az építőelemek és az architektúra olyan konvergens technológiákat alkalmaznak, mint például az FCoE és a Netapp Unified multiprotokol adattárolás. Várhatóan ezek még hosszú ideig a piacon lesznek és az architektúra komolyabb módosítása nélkül üzemelhetnek sokáig.
2.2.6 Rugalmasság
Mind a Cisco és a Netapp megoldásai, mind az őket integráló FlexPod architektúra igen nagymértékben és könnyen átalakítható. Jó példa erre, hogy szinte észrevétlenül képes a rendszer átállni egyik virtualizáció után a másikra vagy vissza (VmWare-HyperV). Ez nagy előnyt jelent, ha virtuális szerverekre is szükségünk van.
3. Az újdonság
Eredetileg a FlexPod a nagy adatközpontok részére készült. Azonban nemrég megjelent a FlexPod Express, amely az UCS Mini –t és a Netapp belépő szintű storage rendszereit használja. A FlexPod Express már néhány szerver esetén is versenyképes áron kínálja az álom megvalósulását.