A Duun Industrier, Norvégia egyik vezető nehézgépgyártója, 2013-ban építette fel az északi országok legnagyobb robothegesztő állomását. A Visual Components szoftvert 2014 óta használják a robotprogramozáshoz, és 2024-ben egy új robotállomást helyeztek üzembe a kisebb munkadarabok számára. A Visual Components OLP szoftverrel történő előzetes programozással a hegesztő robotcella minimális utómunkával már az első naptól kezdve működőképes volt, így biztosította a gyors megtérülést és maximalizálta a hardver és a szoftver értékét.
Minőség, innováció és hatékonyság: Rendkívüli megoldások kidolgozása 1956 óta
A 9000 négyzetméteres létesítményben működő Duun Industrier a kiváló minőségű termékek házon belüli fejlesztésére, tervezésére és gyártására összpontosít. Az innováció iránti elkötelezettségüket 2013-ban bizonyították, amikor Norvégia és az északi országok legnagyobb robothegesztő állomását telepítették. Ez az 1,46 millió eurós állomást két Yaskawa hegesztőrobottal szerelték fel egy portálon. A robotok tizenegy szervo vezérelt tengellyel és két munkadarab kezelésére képes megfogóval rendelkeznek.
A gyártási képességeik javítása érdekében a Duun Industrier 2014 óta a Visual Components megoldást használja a robotcellák programozásához. 2024-ben egy új robotállomás üzembe helyezésével bővítették működésüket, amely a kisebb munkadarabok kezelését teszi lehetővé.
Az első naptól termelőképes hegesztőrobot állomás
Amikor a Duun Industrier azzal a kihívással szembesült, hogy új hegesztőrobotcellájának azonnal termelőképes kell lennie, a Visual Components robot offline programozó (OLP) szoftveréhez fordult.
Forrás: Visual Components
„Fontos számunkra, hogy minél hamarabb elkezdjük az új robotcella programozását, és ne zavarjuk a meglévő robotcellarendszert. A fizikai robotot körülbelül egy hónapon belül szállítják ide, ezért sürgősen el kell kezdenünk a Yaskawa ArcWorld robotcella programozását, hogy az első naptól kezdve működőképes legyen.” – mondta Rolf Even Duun, a Duun Industrier műszaki igazgatója
Hagyományosan a robotok programozása csak a telepítés után kezdődött, ami késedelmeket és hosszabb gyártási átfutási időt okozott. A Visual Components OLP segítségével azonban a Duun Industrier már a fizikai telepítés előtt elkezdhette a robotprogramozást, így zökkenőmentesen el tudták kezdeni a gyártást. Ez kulcsfontosságú volt annak biztosítása érdekében, hogy a robotcella az átadás után azonnal megkezdhesse működését, ezáltal minimalizálva az állásidőt és maximalizálva a hatékonyságot.
A hegesztőcella virtuális modelljének segítségével jóval a robot megérkezése előtt szimulálták, tesztelték és finomították a hegesztési programokat. A robotcella kinematikai szerkezetének megértésével, beleértve az összes robot- és munkadarab-pozicionáló csukló nullpozícióját és forgási irányát, pontos Layout-ot állítottak össze a szoftverben. Így pontos és hatékony robotprogramokat tudtak készíteni, ami biztosította a virtuális és a fizikai műveletek közötti zökkenőmentes átmenetet.
Működőképes robotok és fokozott megtérülés már az első pillanattól a telepítés előtti programozásnak köszönhetően
A fizikai robotcella leszállításakor csak kisebb kalibrálásokra volt szükség a virtuális modell és a fizikai berendezés összehangolásához. A végső beállítások lehetővé tették, hogy a robot, minimális javítással, szinte azonnal elkezdje a hegesztést. Aminek eredményeként a fizikai hardver megtérülése azonnal, míg a Visual Components szoftver megtérülése már az első robotprogramozási feladatokkal megkezdődött.
„A hegesztőrobotok programozásánál az egyik cél a javítás szükségességének megszüntetése vagy jelentős csökkentése.” – mondta el Rolf Even Duun, a Duun Industrier műszaki igazgatója.
Az offline programozás drasztikusan csökkentette az új robotrendszer elindításához szükséges időt. A robot telepítés előtti programozásával a Duun Industrier kiküszöbölte a hagyományos programozási módszerekkel jellemzően együttjáró termelési leállásokat. A szimulációval ellenőrzött új robotprogramok azonnal használatra készen álltak, amint megkezdődött az új termékek hegesztése.
Közös tudásbázissal támogatott kiváló minőségű, hatékony és időben történő gyártás
A robot offline programozása a Duun Industrier termelékenységét a következő szintre emelte, miközben a hegesztés minősége egyenletes és magas szinten maradt. Ez különösen fontos az olyan szezonális termékek esetében, mint a hókotrók, amelyeknek időben kell piacra kerülniük. Az offline programozással az új hegesztőrobot-programokat a gyártáson kívül hozták létre és tesztelték, majd könnyedén átültették a robotcellába, mindezt állásidő nélkül.
A robotprogram egy része INFORM nyelvi parancsokban, a Visual Components OLP 17 posztprocesszorának egyikének felhasználásával a Yaskawa robot pendant-on
A Duun Industrier kiváló hegesztési minőség iránti elkötelezettségét a Visual Components OLP segítségével létrehozott egyedi adatbázis támogatja. Ez az adatbázis egy WPS (Welding Procedure Specification) könyvtárban tárolja az optimalizált hegesztési eljárásokat, így a legjobb gyakorlatok könnyen megismételhetők a különböző termékek között.
A valós Yaskawa robotcella egy hegeztőfejtisztító állomással és egy munkadarabbal a Duun Industrier gyártócsarnokában a Visual Components OLP szoftveres robotcellaszimulációja mellett
De ez több mint egy adatbázis. Ez egy együttműködési eszköz a szakképzett üzemeltetők számára, hogy megosszák tudásukat és folyamatosan fejlődjenek. Az adatbázis által támogatott csapatmunka kulcsfontosságú volt a Duun Industrier robotok offline programozásának sikeréhez. Az operátorok megosztott szaktudása és a folyamatos fejlesztés iránti elkötelezettsége elengedhetetlen a vállalat magas színvonalú hegesztési szabványainak fenntartásához.
Azáltal, hogy integrálta a Visual Components OLP szoftvert a mindennapi munkájába a Duun Industrier nemcsak a gyártási folyamatokat racionalizálta, hanem a minőség és az innováció iránti elkötelezettségét is megerősítette. Ez a stratégia maximalizálta a hatékonyságot, minimalizálta az állásidőt és biztosította a befektetés gyors megtérülését, mindezt úgy, hogy termékeik időben piacképesek legyenek. Az offline programozás használata a folyamatos fejlesztést is elősegítette, és képessé tette csapatukat a minőség folyamatos javítására, valamint a nehézgép- és berendezésgyártó ipar vezetőjeként a folyamatos sikerre.